Akustilised ribipaneelid

Akustilised ribipaneelid ehituses

Vajadus muuta kontoriruumid müravabaks on kujunenud valdavaks arusaamaks juba mõnda aega tagasi. Seda põhjusel, et liigne mürafoon häirib ruumis viibija heaolu ja keskendumisvõimet ning seeläbi kahandab töösooritust. Kuid viimasel ajal on aina rohkem sellele tähelepanu pööratud ka eluruumides, et ruumiakustika tagaks meeldiva atmosfääri ja mõnusa äraolemise.

Akustika ehituses

Ruumiakustika on tervik, mis hõlmab kogu ehitist. Akustika sõltub näiteks sellest, kui suur on ruum ning selle pikkuse, laiuse ja kõrguse omavahelised suhted. Seinte, põranda ja lae materjalid ning kattematerjalid määravad, kas helid neelduvad või põrkavad tagasi. Poorsed ja perforeeritud materjalid neelavad heli hästi. Peamised häiriva kõlavuse süüdlased ja liigsed peegeldajad on suured ja siledad pinnad – klaas, betoon, värvitud kips – ning pinnad, mis on omavahel paralleelsed. Just neid me näeme aga kõige rohkem siseviimistluses. Sealjuures on abiks akustilised ribipaneelid, mis helineelduvust ja heliisolatsiooni parandavad.

Akustilised ribipaneelid

Ribipaneelid parandavad ruumiakustikat

Akustilised ribipaneelid on kombineeritud naturaalsest vineerist ja MDFst , mis on paigaldatud  vildile. Tänu sellele on tagatud nii helineeldumine kui ka heliisolatsioon. Vineerist ribid vähendavad heli peegeldumist ja seeläbi tekkivat müra ja kaja. Ribide taga olev viltmaterjal tagab aga tõhusama heliisolatsiooni parandades näiteks ruumis helikvaliteeti, ent takistades heli kandumist kõrvalruumi. Eluruumides kasutatakse akustilisi ribipaneele kõige sagedamini magamistubades ja elutubades. Televiisori taha paigaldatud ribipaneel parandab heli kvaliteeti, kuid ei lase sellel kanduda läbi seina kõrvalruumi. 

Akustilised ribipaneelid on kõige efektiivsemad helisageduse vahemikus 300 Hz kuni 2000Hz’ni. See tähendab, et ribipaneelid aitavad nii kõrgeid kui ka madalaid toone summutada ja ruumis luua naturaalse kõla, millega oleme harjunud näiteks esemeid täis kodudes.

Akustilised ribipaneelid hallis

Paigaldamine on lihtne

Akustiliste ribipaneelide paigaldamine on lihtne. Paneele võib liimida otse vastu siledat seina või kinnitada kruvidega läbi vildi. Lisa heliisolatsiooni saavutamiseks on soovituslik seinale kinnitada eelnevalt roovitus, mille vahed täita mineraalvillaga ning seejärel paigaldada akustilised ribipaneelid. Sellisel viisil on võimalik saavutada heli neeldumisklass A. Paneelid on standardmõõdus 2400x600mm ja 2970x600mm kõrgemate ruumide puhul on vajalik paneele jätkata lõikamise teel. Valikus on 18 erinevat värvitooni. Valikus on saadaval näiteks klassikaline tamm halli vildiga, rustic pruun tamm musta vildiga, naturaalne tamm musta vildiga, suitsutatud tamm musta vildiga , pähkel musta vildiga. 

 

Tule tutvu akustiliste ribipaneelidega Karl Bilder esindustes või uuri lähemalt projektijuhtilt projektijuht@karlbilder.ee.