Minevikus olid elu- ja kontoriruumid palju väiksemad ja enamjaolt täis erinevast materjalist mööblit. Tänapäeval on eluruumid suuremad ja avaramad, seal on vähe mööblit ja rohkem suhtlemist. Selleks, et inimeste muutunud soovidele vastu tulla, tuleks juba ehitusmaterjale valides tarvis sisse tuua akustilised helineelavad lahendused.
Varem polnud akustilised süsteemid ruumide kasutamise või ehituslike tingimuste tõttu enamasti vajalikud. Tänapäeval pööratakse rohkem tähelepanu kasutusmugavusele: akustilised süsteemid on vajalikud ruumides mugava elamise, efektiivse töö või õppimise võimaldamiseks.
Karl Bilder pakub kolme erinevat akustiliste lahenduste süsteemi.
StoSilent Direct: StoSilent pakub ainulaadset valikut esteetiliselt atraktiivseid akustilisi lahendusi: süsteemid seintele ja lagedele, mis loovad igasse ruumi sobiva helimaastiku ja vastavad ka teie disaininõuetele.
Süsteem põhineb eelkrohvitud liimitaval villaplaadil, mida on sortimendis kolm erinevat paksust: 36mm, 46mm ja 66mm. Villaplaati saab liimida nii lakke kui ka seina, kuid tuleb arvestada, et seinapinnale ei oleks ligipääsu. Viimistluseks saab kasutada palju erinevaid materjale, alates suureteralisest akustilisest krohvist kuni nii siledate kui struktuursete pinnatöötlusteni. Süsteem sobib hästi nii avalikesse ruumidesse kui ka eramajadele. Sellist lahendust on kasutatud näiteks Rüütelkonna hoone ja TÜ peahoone renoveerimisel.
StoSilent Compact. See akustikasüsteem on mõeldud eelkõige muinsuskaitseobjektidele nagu näiteks kirikud, koolimajad ja kontsertsaalid, kus muinsuskaitse nõuded ei luba paigaldada kaasaegseid akustilisi süsteeme. Süsteem koosneb kergkrohvist, mis pritsitakse viies kihis seintele või lagedele ja kaetakse veel omakorda akustilise viimistluskrohviga. See on nii kerge, et ei kahjusta muinsuskaitseobjekti väärtust ega elemente vms. Seda akustikasüsteemi kasutati Nõmme kultuurikeskusele uue kuue andmisel.
StoSilent Decor süsteem põhineb akustilised kipsplaadil, mis kaetakse akustilise fliisiga, mis omakorda kaetakse akustilise pritskrohviga. See lahendus on Eesti turul kõige levinum. Akustikud ütlevad, et see on kõige parema helineelduvusega ja sobib seetõttu väga hästi mürarohketesse kohtadesse, nagu näiteks koolide koridorid. Sedasorti lahendust on kasutanud näiteks Narva Kesklinna Kool, Tallinna Pelgulinna Riigigümnaasium ja Saku Gümnaasium.
Erinevaid Sto süsteeme on kasutatud veel Tallinna Pelgulinna riigigümnaasiumis, Tartu Ahhaa-keskuse planetaariumis ja praegu renoveeritavas Linnateatris.
Karl Bilderi tootejuhi Lauri Murdla sõnul sobib süsteem hästi ka kodudes kasutamiseks. “Eramajad on tänapäeval üsna suured, ruumid kõrged ja sisustus minimalistlik,” rääkis ta. “Need on kõik eeldused halvaks akustikaks.” Murdla nentis, et sellises ruumis on üsna ebameeldiv olla. Tekib kaja, inimesed hakkavad automaatselt kõvemini rääkima, aga üksteist kuulda on sellest hoolimata väga raske.
Sto süsteemid on mõeldud eelkõige laes kasutamiseks ja enamasti lae või selle osa katmisega saabki ruumi akustika korda.
“Kodus on lihtne, lagi tuuakse viis sentimeetrit allapoole ja kõik ongi tipptopp,” rääkis Murdla. Suuremate ja keerulisemate ruumide juures soovitas ta kindlasti kasutada akustikaga tegeleva konsultandi abi.
Konsultandi abiks kirjuta: projektijuht@karlbilder.ee