Mida on oluline teada puidu töötlemisel?

Aluspind ja materjali seisukord

Kõikidel tööetappidel peab puit olema kuiv (niiskussisaldusega alla 18%). Aluspind peab olema puhas mustusest, orgaanikast ja lahtistest osadest. Eelnevalt vajadusel teostada Wood & Terrace Cleaneriga värskendav pesu.

Tööks sobilikud tingimused

Nõutud töö tegemise temperatuur on +10 kuni +25 kraadi, ideaalne värvimise temperatuur on +18 kraadi. Suhteline õhuniiskus peab olema madalam kui 80%. Vältida värvimist külma, niiske ja tuulise ilmaga, aga ka otsese päikese käes. Otsene päike ja kõrge temperatuur ei lase värvil normaalses tempos ja järjekorras kuivada. Sellega tekib värskele värvikihile pindmine kelme ehk värv kuivab pinna pealt kinni ära ja ei lase alumistes kihtides värvil ära kuivada. Selle tulemusena muutub kogu värvipind pehmeks ja nätskeks, mis hiljem tekitab värvimulle ja lohukesi või halvemal juhul hakkab värv kooruma.

 

Värvi koguse arvutamine

Väga oluline on värvikoguse arvutamisel pöörata tähelepanu värvikulule olenevalt aluspinnast. Peensaetud puidu pind on kare ja temasse imendub rohkem värvi kui näiteks hööveldatud puitu.

Mida peab jälgima värvides?

Kui puit värvitakse enne paigaldamist, on soovitatav kõik küljed katta ühe värvikihiga, eriti oluline on hoolikalt katta värviga laudiste otsad, mis võtavad piki kiudu palju niiskust sisse. Viimane värvikiht tuleb teha juba paigaldatud puidule, et katta võimalikud kahjustused, mis puit paigalduse käigus on saanud ja vuugid, mis puidu mängides tekkinud on. Kindlasti jälgida värvides, et laua alumisele küljele ja otsadesse ei jääks värvitilkasid kuivama.

Kuivamisaeg

Kuivamisajad erinevad vastavalt tootele. Toote valimisel võib kuivamisaeg saada oluliseks faktoriks kui tööprotsessiga on kiire. Näiteks üle on võimalik värvida Wood Paint Extreme 2h ja Wood Paint Duo VX+ 12h möödudes.

Tüüpilised probleemid puiduga

Probleem: Värv koorub maha ja puit on tõmbunud halliks ja lõhenenud.

Põhjus: Puudub immutus ja krunt. Hilinetud hooldusvärvimisega.

Lahendus: Höövelpuidul on kruntvärv akrüülvärviga värvides väga oluline. Vahetada tuleb välja kogu kahjustatud puit. Kahjustamata laudiselt kogu värv eemaldada, teha biopesu, immutada, kruntida ning katta 2 kihi pealisvärviga.

Probleem: Puit tõmbub halliks või siniseks

Põhjus: Puudub immutus või immutus on päikese mõjul ära kulunud.

Lahendus: Kahjustunud kohad puhtaks lihvida ja puit kiiresti uuesti immutada. Soovitatav lisada lisakaitseks puidukaitsevahend või värvi kiht. Kui puit on täiesti halliks tõmbunud ja praguline, siis tuleb puit välja vahetada.

Probleem: Puit hakkab lagunema ilma selgete värvikahjustusteta.

Põhjus: Puidus oli enne paigaldamist ja värvimist sees mädanik või mõni muu kahjur.

Lahendus: Kahjustunud palgid tuleb välja vahetada.

Probleem: Värv hakkab kooruma

Põhjus: Puudub krunt

Lahendus: Probleemide

ilmnemisel tuleb kogu lahtine värv eemaldada, pind hooldusvahendiga pesta, kruntvärviga katta kui kasutada akrüülvärvi ning siis katta soovitud 2 kihi pealisvärviga.

Probleem: Puitpinnal on värvimata ala

Põhjus: Värvimise ajal oli põõsas ees.

Lahendus: Planeerides jäta ruumi taimestiku ja aia vahele. Planeeri värvimistööde aeg kevadesse esimeste soojade ilmadega enne kui taimestik lehte läheb. Vajadusel eemalda aia küljest taimestik, vaheta pehkinud lauad, immuta, krundi ja värvi.

Probleem: Terrassil on rooste. Räästalaudiste otsad lagunevad.

Põhjus: Laudise otsad hakkavad lagunema, kui lõigatud lauaotsad on jäetud immutamata ja värvimata. Roostekarva hoone võib olla stiilne, aga ka selline materjal peab olema tehtud ilmastikukindlaks kattes selel vastava vahendiga, et vältida selle sattumist teistele pindadele. 

Lahendus: Laudu lõigates ära unusta otsad uuesti immutada ja värvida. Vaheta pehkinud lauad välja.