Terrassi õlitamine kauakestva terrassiõliga

Terrass on nagu lemmikloom – kui on plaanis ta soetada, siis tuleb arvestada, et temaga tuleb regulaarselt tegeleda kuni ta eluea lõpuni. Korralikult hooldatud terrassi eluiga võib olla 30 aastat. Parem 30 aasta jooksul terrass iga aasta või paari tagant ära õlitada, kui ta 5-6 aasta pärast välja vahetada.

Terrassilaud peab olema immutatud ja enne kordusõlitamist tuleb terrassi hooldusvahendiga pesta

Uue terrassi puhul, mis pole termotöödeldud ega eelimmutatud puidust, tuleb alustada materjali immutamisest. Selleks tuleb valida lahusti baasil immuti Pinotex Base BPR. Uut eelimmutatud puitmaterjali ei saa esimesel kasutusaastal õlitada, kuna puitpind on immutist juba küllastunud. Sellisel juhul tuleks lasta materjalil üks hooaeg ilmastiku käes olla, mil päike immutit pooris n.ö. vähemaks sööb. Aasta pärast või hooaja lõppedes tuleks terrassiga toimida nagu tavalise värskendamist vajava terrassiga. Varem õlitatud ja värskendamist vajava terrassi puhul tuleb alustada terrassi pesust. Selleks on soovituslik kasutada spetsiaalset puitpindade pesuvahendit Pinotex Terrace & Wood Cleanerit. See eemaldab efektiivselt mustuse ja pleegitab tumeda ning luitunud pinna heledamaks. Tänu pleegitavale omadusele ei muutu terrass iga õlitamise tsükli järel üha tumedamaks vaid säilitab värskema mulje läbi paljude aastate. Cleaner ei sobi aga kõva- või väärispuidust, samuti termotöödeldud puidust pindadele. Terrace & Wood Cleanerit tasub kindlasti kasutada uue vaigurikka puitmaterjali puhul (lehis, seeder vms), et avada poorid õli parema imavuse saavutamiseks.

Kuidas ja millal on vaja terrassi õlitada?

Enne uue puitlaudise ja terrassilaudade paigaldamist tuleb need kõikidelt külgedelt immutada. Seejärel on soovitav need katta vähemalt ühe kihi õliga ka tagantpoolt. Kindlasti ei tohiks unustada, et laua otsad peavad olema korralikult immutatud ja õlitatud. Selleks, et teha kindlaks, kas terrassipuit vajab uuesti õlitamist tuleb vaadata, kas puidu poorid on õlist küllastunud või avatud. Selleks tuleb pritsida sõrme otstega käidavamale alale vett ja jälgida kas veetilgad jäävad pinnale või imbuvad puitu. Viimane on kindel märk, et on aeg õlitamine ette võtta. Õlitada tuleb pinda pintsli või spetsiaalse švamm-tallaga (saadaval Karl Bilderi esindustes). Õli tuleb kanda kiht haaval pinnale kuni selle küllastumiseni. Kõik liigne imbumata õli tuleb lapiga 15 minutit pärast pinnalekandmist eemaldada või tõmmata pinnale jäänud õli laiali kuivanud aladele. Pinnale jäetud õli kuivab naksuvaks kelmeks, mida saab hiljem eemaldada vaid mehaaniliselt või lahustiga ning lisaks ebameeldivale lisatööle tekib sellega ka oht terrassipuitu kahjustada.

Kui õlitamist õigeaegselt mitte teha, tungib vesi puitpinda ja seal külmudes tekitab see praod, mis hakkavad koguma mustust. Praod puitpinnas on kui avatud uks bioloogilistele protsessidele ja puidu lagunemisele. Teine oluline faktor on UV-kiirgus, mis hävitab puitmaterjali ligniini, mis on puu rakukoe üks alusmaterjale. Kui puit on juba pinnal pehme ja praguline, siis ei ole seda enam võimalik õliga küllastada ja selle eluiga terrassina on lõppemas. Uut terrassi ehitades tasub juba mõelda esimesest hetkest alates selle eluea pikendamisele läbi regulaarse hooldamise ja kauakestvama terrassiõli kasutamisele.

Kasuta UV-filtriga terrassiõli, mis kestab kauem

Traditsiooniliste, alküüdi ja linaõli baasil õlide kasutamisel soovitatakse terrassi töödelda iga 1-2 aasta tagant. Pinotex Solar Terrace & Wood Oil kestab aga kuni poole kauem, pidades vastu kuni 3 aastat. Täpsem vastupidavus sõltub ekspluatatsiooni intensiivsusest (välisjalanõudega pinnale liiva kandes, toimub talla all pinna lihvimine), avatusest päikesele (lõunapoolne külg kulub alati kiiremini) ja tootest, mida on õlitamiseks kasutatud. Tänu Pinotex Solar Terrace & Wood Oilis sisalduvatele hallituse levikut takistavatele toimeainetele ning UV-kiirguse mõju pärssivale UV-filtrile, pikeneb periood hooldusõlituste vahel tunduvalt. Samuti aitab õli kestvusele kaasa sellesse lisatud vaha, mis suurendab veelgi õlitatud pinna vee ja mustuse hülgavust märgatavalt.

Kust hankida materjalid?

Tänu tihedale koostööle Sadolini ja Pinotex brändide tootja Akzo Nobel Baltic esindajatega on kõik siin kirjeldatud tootevalik ja toonimine saadaval Karl Bilder esindustes. Varustame Eesti ehitajaid nii viimistlus- kui ehitusmaterjalidega ning tarnime kõik materjalid, mida ühel ehitajal ehitusobjektil vaja võib minna. 24-aastase kogemusega Karl Bilder, varasemalt tuntud ka kui Värvikeskuste Grupp OÜ, ajalooliselt olulisemaks tootegrupiks on värvid ja puidukaitsevahendid ning nende toonimine. Koostöös Pinotexiga toimub Karl Bilder esindustes igal suvel suur suvekampaania, mille raames saab osta profitasemel puitfassaadide tooteid ja terrassiõli väga hea hinnaga. Lisaks on suvi läbi nendele kampaaniatoodetele ka toonimine poole hinnaga, mis moodustab tihtipeale väga olulise osa hinnast.